اولین بار نیست که صورت مساله را پاک می کنند

2 09 2009

جوانی که به دلیل تحت تجاوز قرار گرفتن در بازداشتگاه و به اصرار کروبی حاضر شده بود با مقامات قضایی همکاری کند ناپدید شده است. دقیقا معلوم نیست ناپدید شدن این جوان و چه بسا خانواده او یکی دیگر از سناریوهای مخوف نظام رعب و وحشت کنونی است یا اینکه وی خود صلاح دیده به دلیل کم کردن فشارها از انظار مخفی شود. امیدوارم حدس دوم درست باشد با این حال جنایت هایی که درطول این سه دهه توسط متولیان رعب و وحشت در درون نظام جمهوری اسلامی صورت گرفته احتمال سر به نیست کردن وی را نیز از بین نمی برد. در واقع این اولین بار نیست که اقتدارگرایان طالبانی در ایران که اساسا به دنبال حل مسئله نیستند برای کاستن از فشار بر خود این بار نیز در صدد پاک کردن صورت مساله برآمده باشند.

تجاوز در بازداشتگاهها، اگرچه تاریخچه ای طولانی در نظام طالبانی حاکم بر ایران دارد اما هیچگاه تا به این اندازه افکار عمومی را تکان نداده است. افشاگری های متعدد تابوی گفتگو در این زمینه را برای همیشه شکست و این یکی از پر دغدغه ترین مسائل برای جریان حاکم است که همواره با تظاهر و ریاکاری در صدد بوده خود را آراسته و منزه جلوه دهد. زهی خیال باطل. از همین روست که دست اندرکاران چنین جنایاتی از کاربرد هیچ وسیله ای برای کتمان و حذف صورت مساله تجاوز در بازداشتگاهها کوتاهی نخواهند کرد. بدون تردید آنها تلاش می کنند قربانیان تجاوز در بازداشتگاهها را تا سر حد مرگ بترسانند تا  جسارت نکنند از  آنچه  که بر آنها رفته در محضر هیاتی بی طرف سخن بگویند. اصرار کروبی نیز بر ارائه مصونیت قضایی پیش ازمعرفی این قربانیان بیهوده نبود اما ظاهرا طرح چنین مصونیتی برای آن جوان فلک زده ای که مصیبت نامه خود را نگاشته بود دیر بود چرا که با وجود عدم انتشار نامش؛ جانیان می دانستند که او کیست و در کجا زندگی می کند.

پاک کردن صورت مساله یکی از استراتژی های مدون حاکمان ولایی بوده است. در همان اولین دهه پس از انقلاب بسیاری از دگر اندیشان به حبس و زندان و اعدام محکوم شدند و پس از مجبور کردن شمار فراوانی از آنها به اعتراف های دروغین بسیاری از آنها را با حبس های طولانی و شکنجه و غیره در زندان پوساندند و یا کشتند و گفتند که به مرگ طبیعی مردند و تنها آن هایی را  رها کردند که می دانستند به دلیل آنچه بر آنها روا داشته اند دیگر خطری برایشان محسوب نمی شوند.

در جریان قتل های زنجیزه ای به سعید امامی داروی نظافت خوراندند تا هیچگاه مردم ندانند که عناصر پشت پرده که بوده و که هستند.

پس از قتل زهرا کاظمی حاضر شدند با کانادا و بسیاری از کشورهای جهان ترک مناسبات کنند اما به درخواست پسرش مبنی بر انتقال جسدش به کانادا مخالفت کردند تا مبادا کالبد شکافی جسد از آنچه بر او روا داشته اند پرده بردارد و تصور کردند با این کار ظلم و تجاوز خود را محو می کنند.

عملکرد مخوف طالبانی های حاکم در ایران بسیار حساب شده و رعب آور است. شاید برای بسیاری که شرایط ایران را نمی دانند تصور اینکه چرا قربانیان تجاوزهای اخیر در زندان های جمهوری اسلامی پرده از این جنایات بر نمی دارند دشوار باشد اما باید در این کشور زیسته باشی تا بدانی آنها که قدرت نظامی و سیاسی و قضایی را در اختیار دارند هیچ بنده ای را پاسخگو نیستند و سر به نیست کردن تو و از هستی ساقط کردن تمام اعضای خانواده ات برایشان مثل آب خوردن است. اما آیا با اندیشه سبزی که امروزه در کالبد پیر و جوان این کشور روز به روز بارورتر می شود آنها همچنان می توانند بسان گذشته قتل و جنایت و تجاوز کنند و آب از آب تکان نخورد؟

آنها خود نیک می دانند که حاکمانی بس جنایتکارتر و نظام هایی  بس مخوف تر از اینها را نیز در جای جای جهان به زباله دان تاریخ پرتاب شده اند. اساسا ذات و طبیعت و جوهره انسانی تمایل برای حرکت رو به جلو است. شما ممکن است با پاک کردن صورت مساله های بیشمار این حرکت را کند کنید اما هیچگاه قادر به توقف آن نخواهید بود.

Advertisements

کارها

Information

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: