فاز جدید ارتباط رهبران و هواداران جنبش سبز و اهمیت سپرانسانی

26 10 2009

به نظر می رسد جنبش سبز به ویژه از حیث ارتباط میان رهبران و هوادارانش طی چند هفته اخیر وارد فاز و مرحله جدیدی شده باشد که عملا وضعیت را برای رژیم کودتا دشوارتر خواهد کرد. رژیم کودتا که بعد از مصادره نتایج انتخابات تقریبا تمام ورق های خود را بازی کرده از همان ابتدا کوشید تا آنجا که می تواند ارتباط میان رهبران و هواداران جنبش سبز را به حداقل برساند. موج گسترده دستگیری جریانات فکری اصلاح طلبان با هدف ایجاد خلاء هر چه بیشتر میان رهبری جنبش و هوادارانش بود و رژیم کودتا همواره تصور می کرد با در بند کشیدن جریانات فکری جنبش قادر خواهد بود ظرف مدت کوتاهی آن را سرکوب کند.

از سوی دیگر محدود کردن ارتباط رهبران اصلی جنبش نظیر موسوی و کروبی و خاتمی یکی از برنامه های اصلی کودتاگران بوده است. راه انداختن کارزار طرفداری از دستگیری این رهبران توسط برخی از افراطیون جریان بنیادگرا از سویی و سیل نصیحت و اندرز جریانات کمتر افراطی برای بازگشت به دامان به اصطلاح انقلاب از سوی دیگر یکی از تاکتیک های فعال رژیم کودتا ظرف چند ماه گذشته بوده است.

به طور همزمان محدود کردن رسانه ای رهبران جنبش با هوادارانش که با بستن روزنامه اعتماد ملی تقریبا به اوج خود رسید نیز یکی دیگر از اهدافی بوده که رژیم کودتا با هدف منزوی کردن رهبران جنبش به طور فعال دنبال کرده است. رژیم می رفت تا این انزوا را به حداکثر برساند و اگر توان دستگیری رهبران اصلی جنبش را ندارد تا آنجا که می تواند مانع از حضور آنان در اجتماعات مردمی شود و عملا حصر خانگی آنها را در دستور کار برنامه خود قرار داد. از همین روست که به نحوی سازمان یافته شاهد تقویت برخوردهای فیزیکی از سوی جریانات افراطی با رهبران جنبش هستیم تا هرگونه ارتباط مردم با رهبری جنبش را محتل و ناامن سازند.

به نظر می رسد رهبران جنبش به این حیله به خوبی پی برده اند و در صدد خنثی کردن آن با استفاده از روش های مختلف هستند. دیدارهای حضوری و علنی رهبران جنبش با یکدیگر و پس از آن ارسال پیام های ویدیویی توسط موسوی و کروبی از جمله این روش های موثر خنثی سازی حیله کودتاچیان است.

ویدیوی اخیر کروبی اما حاوی پیام مهم تر دیگری نیز هست و آن اینکه ما رهبران جنبش درک می کنیم که حضورمان در کنار مردم تقویت کننده انرژی جنبش است و از این پس بدون رودرواسی و حتی با اعلام  قبلی در کنار آنها خواهیم بود. این پیام کروبی از حیث حفاظتی حاوی دو نکته است یکی اینکه نیروهای انتظامی دولت کودتا از این پس این بهانه را ندارند که بگویند غافلگیر شده و نتوانستند امنیت رهبران را در مقابل افراطیون حفظ کنند و از طرف دیگر نیاز به شکل گیری سپر انسانی هواداران به عنوان بهترین و امن ترین شیوه نگاهداری رهبران در اجتماعات آنان است.

در واقع جنبش به این نتیجه رسیده که کارزار وارد مرحله جدیدی شده و حال که کودتاچیان در صددند با برخوردهای فیزیکی ترس را به دل رهبرانشان بیاندازند، هواداران اگر به اقدام مشابه دست نمی یازند دستکم با نیروی جمعی و سپر انسانی مانع از آسیب رسیدن به رهبرانشان خواهند شد و این توطئه را نیز خنثی خواهند کرد.

نکته اساسی اینجاست که این سپر انسانی بایستی ظرفیت تحمل خود را بیش از پیش بالا ببرد. افراطیون رژیم کودتا در صددند تا آنجا که می توانند زمینه را برای اعمال خشونت و درگیری فراهم کنند تا دولت کودتا بتواند به بهانه حفظ امنیت سرکوب را تشدید کند. این بهانه را باید از دست آنان گرفت. باید ضمن برنامه ریزی در جهت حفظ رهبران در اجتماعات،  با شیوه های مبتنی بر خونسردی به مقابله با نیوفالانژها ی افراطی متوسل شد.

Advertisements

کارها

Information

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: