آیا کشتی نظام با سرعتی سرسام آور به سمت متلاشی شدن در طوفان انقلاب و جنبشی اجتماعی پیش می رود؟

21 05 2013

 صلاحیت هاشمی (رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام) نیز توسط شورای نگهبان رد شد. و بدین ترتیب او که با وجود تایید اصلاح طلبان «مه روی» نیز نبود و تنها گزینه خروج از بحران کنونی به شمار می رفت، (با فرض اینکه حکم حکومتی نیز اعلام نشود)  از گردونه سیاست برای همیشه کنار زده شد. اصلاح طلبان در قمار اخیر، آخرین ورق خود را نیز بازی کردند،‌ ورقی که قرار بود به زعم آنان، این کشور آبستن حوادث را از عفریت جنگ و انزوا و نابودی برهاند و در بهترین حالت بستر ساز زمینه ای می شد که به تدریج حق نفس کشیدن اغیار نیز در آن به وجود می آمد.

اما به نظر می رسد نظامی که کشتی بان آن بیت و سپاه و نهادهای امنیتی به شدت تنگ نظر،  هستند آخرین میخ ها را نیز بر تابوت خود فرو کوفت تا به تعبیر خود با حاکمیتی یکدست همه مخالفان و مردم را نا امید کند و با غرب نیز از در  سازش درآید و به هر خفتی تن دهد تا حیات خویش را چند صباحی استمرار دهد تا شاید راهی برای خروج از بحران بیابد.

غافل از اینکه دیده بان این کشتی، نقش مردم خاموش و اکنون بسیار نا امید از هر کورسویی را که در عین حال زیر بار مشکلات اقتصادی و تحریم ها خرد شدن استخوانهایشان را تجربه می کنند، نادیده گرفته و نظیر بسیار از اسلاف خود در کشور و منطقه و جهان، آنچنان مقهور قدرت امنیتی و نظامی خود است که آن را اندک می شمارد.

  تحلیل انقلاب ها و جنبش های رادیکالیستی، نشان می دهد که شکل گیری آنها بر خلاف سرعت سرسام آورشان در جهت نابودی همه ارکان های نظام های گذشته، در هنگام وقوع، چنان هم پر سرعت نبوده است. انقلاب بهمن 1357 نیز حاصل بسته شدن تدریجی تمام روزنه هایی بود که روزگاری می شد از آنها نفس کشید. جنبش های مسلحانه چریکی در ایران قبل از انقلاب و حمایت و یا دست بردن روشنفکران و اهل قلم به اسلحه، در کنار شرایط تاریخی به وجود امدن چنین تفکراتی، بیش از همه محصول نظام به شدت امنیتی شاه بود که آخرین سناریوی آن ایجاد حزب واحدی به نام رستاخیز و همه تصمیم ها را به شاه منوط کردن بود و 35 سال بعد نظام برآمده از طوفان انقلاب، مشغول اجرای آخرین پرده های سناریوی خود برای ایجاد تمام ارکانهای واحد در  قالب ولایت فقیه و بیت رهبری است تا بار دیگر سناریوی انسداد فضا تکمیل گردد.

 البته فقط شاهدان این بازی های تاریخی که خود بازیگر صحنه نیستند، می توانند عمق فاجعه را به نظاره بنشینند و گرنه همانگونه که شاه ندید، خامنه ای هم نخواهد دید، چون ارگانهای امنیتی و نظامی و رانت خواران پیرامون آنها نمی خواستند و نمی خواهند که بیش از آنکه به آنها نشان  داده می شود، چیزی ببینند.

بسیاری متفق القولند که شاه در روزهایی که از قدرت فرو افتاده بود، به اشتباهات خود پی برده بود و پا پیش از آن در روزهایی که در صدد بود که جبران کند، و تغییر نخست وزیر در پی نخست وزیر و حتی راضی شدن به نخست وزیری شاهپور بختیار، از جمله نشانه هایی چنین تغییر  نگرشی بودند، اما چه دیر.

با این حال دیکتاتور کنونی ایران و حلقه های پیرامونی وی نه می خواهند از بهمن 57 عبرت بگیرند و نه از اتفاقی که به تازگی در مصر با ثبات اتفاق افتاد و اشکال خشونت بار ترش در لیبی اتفاق افتاد و این روزها در سوریه در حال وقوع است.

مطالبات ناتمام آزادیخواهی مردم ایران که از جنبش مشروطه تا به امروز همچنان ادامه دارد،  تا به ثمر رسیدنش پایانی نخواهد داشت. حکومت ها یکی پس از دیگری وقوع آن را به تعویق انداخته و می اندازند، اما این غافله روزی به مقصد خواهد رسید.

 آنچه بسیاری از روشنفکران و حتی لاییک ها و چپگرایان را نیز به کورسوی اصلاح طلبی در ایران امیدوار می ساخت، بهره گیری از آن روزنه ای بود که می توانست در سیاهی شب  چون کرم شب تابی باشد برای رهروان این مسیر تاریک و پر سنگلاخ، اما با بسته شدن نهایی آن به نظر نمی رسد این امیدواری چندان محلی از اعراب بیابد و باز هم باید شاهد  گسترش هر چه بیشتر گرایش های رادیکالیستی بود که جز انقلاب و واژگونی کل نظام راه دیگری را متصور نمی بیند و اگر در این هیمه افروخته در منطقه خاورمیانه آتش واژگونی نظام در میان جوانان شعله ور شود،  حتی ماشین تا بن دندان مسلح سپاه و نهادهای امنیتی نیز قادر به پیشگیری آن نخواهند بود و بعد از آن بازهم لب به دندان گزیدن ها و ندامت ها.


کارها

اطلاعات

یک پاسخ

22 05 2013
Mirza

آب از آب تکان نخواهد خورد برادر. ما ملت عادت کردیم که خاموش بمیریم.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: